13/2003) Všechno nejlepší!
Už asi desátý rok si vozím diáře z Polska. Mají totiž relativně elegantní formát, obsahují polské svátky (což je důležité pro každého, kdo někdy přijel do cizí země a nemohl si koupit ani rohlík, protože bylo všude zavřeno) a navíc obsahují jak civilní tak církevní kalendář, takže dobře vím, kdy mám svým přátelům přát. Mají také ke každému dni uvedenu vhodnou myšlenku či citát, který (pokud si ho samozřejmě přečtu) mi dodá celodenní látku k přemýšlení.
Když jsem si dělala plány na konec března, nahlédla jsem do svátků a naprosto jsem zkoprněla. 26. března je totiž svátek Dobrého lotra. Pro osvěžní paměti: Ježíše ukřižovali mezi dvěma lotry, což mělo samozvaného Mesiáše ještě více ponížit. Jeden z lotrů (ten po levici) mu celkem nevybíravě spílal a vyčítal mu, že jiným pomáhal a sám sobě a tedy ani jemu pomoci nedovede. Druhý lotr měl v sobě patrně ještě nějaký zbytek svědomí, takže na něj z posledních sil zavrčel, že oni dva dělali jenom špatně a tedy si pobyt na kříži zaslouží, zatímco Kristus nic špatného neudělal a je na kříži naprosto nespravedlivě. Ježíš na to zareagoval překvapivě a pravil: „Ještě dnes budeš se mou v ráji.“
Je zajímavé, že takto jednoznačně ráj neslíbil ani svým učedníkům, (můžeme si dokonce vzpomenout, jak je odbyl, když se začali dohadovat, kde v ráji kdo zasedne), ani Marii, ani příteli Lazarovi, ani Magdaléně… prostě nikomu. Tento slib byl v ekonomii spásy vyhrazen člověku, jehož život měl do svatosti daleko a který se vlastně dal na správnou cestu až v posledních hodinách či minutách svého života. Podle apokryfních knih se jmenoval Dismas a je dosud ctěn jako patron odsouzených k smrti a umírajících. Můžeme si povídat, že je to událost, která se snad ani nestala, u které snad ani evangelista Lukáš, který ji popisuje, nebyl a která má do ověřitelných faktů, na něž jsme v současnosti zvyklí, daleko. Když se však podíváme na planety, které tento den ovlivňují, můžeme změnit názor. Planeta, která odpovídá za city a za odpouštění – Venuše - je na samém konci Vodnáře (tedy v pásmu velké astrologie) a v trigonu na Saturna do Blíženců. Merkur je jako vládce Saturna spolu se Sluncem v Beranu a tvoří na něj sextil. Kruh se uzavírá tím, že Mars jako vládce Berana (a tedy i Merkura) se nachází v Kozorohu a tedy pod vládou Saturna. Planety nás nenásilně a pro mnohé i nepochopitelně vedou k tomu, abychom si uvědomovali to, co jsme udělali špatně a nestyděli se to snažit podle svých možností a schopností napravit. Nesmíme se bát, když to nebude cesta úplně jednoduchá a když nás třeba na první pokus odmítnou. Luna je totiž v Kozorohu a pomůže nám ve vytrvalém dobývání odpuštění u těch, kteří nám mají co odpouštět. Zároveň z nás však činí velkorysé lidi v případě, že máme odpouštět mi jiným.
Při jarním úklidu ve své duši bychom však neměli zapomenout na to, že první, komu bychom měli odpustit, jsme my sami. Bez chyb, které jsme na životní cestě spáchali, bychom totiž nebyli nikdy na místě, kde se začneme zamýšlet nad „životem a dílem“ Dobrého lotra a nad poselstvím, které nám má ještě po téměř dvou tisíciletích co říci. Když se potom ještě jednou vrátíme k Venuši v pásmu velké astrologie, můžeme uzavřít tím, že astrolog, který neumí odpouštět, má do dobrého astrologa opravdu daleko.