31/2005) Magdalena Dobromila
O tom, že pravé Vodnářky to nemají v životě lehké, snad nikdo, kdo zná alespoň trochu astrologii, nepochybuje. Dálnovidnost a řešení problémů, které zbylé části populace nezavadí ani o závit, se snese ještě tak u mužů, ale když se tak chová žena, vzbuzuje to jenom podezření.
Své zkušenosti s tím měla i jubilantka letošního týdne, jíž byla Magdalena Dobromila Rettigová, narozená 31. ledna 1785. Narodila se jako dcera purkrabího a měla šest sourozenců, z nichž přežila samotná. Pokud by člověk čekal, že si ji rodiče budou hýčkat, byl by na omylu. Sama vzpomíná, jak jí k pátým narozeninám matka dala několik párů punčoch, jehlice a klubko a vysvětlila, že od té doby bude nosit jenom punčochy, které si sama uplete, neb je na to už dost velká. Ve stejném věku pěti let se učila číst a psát – samozřejmě německy. Když se podíváme do kosmogramu, najdeme v něm kromě jiných zajímavých konstelací i konjunkci Slunce s Plutem, která mluví o brzkém setkání s protivenstvími života.
Otec malé Magdalence umírá už v roce 1792, kdy se Venuše v direkcích dostává do kvadratury na radixového Marse. Matka se s dcerou stěhuje do Prahy, kde žijí částečně z její penze a částečně z milosrdenství bohaté tety. Osmiletá dcera má na starosti celou matčinu domácnost. V roce 1808 (přesně na své dvacáté třetí narozeniny) se vdává za vlasteneckého advokáta Sudiprava Rettiga. Tranzitní Pluto je na radixovém Jupiteru, Jupiter na severních uzlech, Luna na Venuši, takže by se dalo říct, že jde o docela hezký počátek nového života. Ve svých vzpomínkách potom píše, jak se s Rettigen setkávali a jak se milovali vlastně ještě dříve, než si to uvědomili. V manželství ji čekalo celkem 11 porodů, ale dospělosti se dožily jenom tři děti (jde nejenom o kombinaci radixové konjunkce Slunce/Pluto, ale hlavně o daň za tehdejší vysokou novorozeneckou úmrtnost).
V roce 1819 se na svůj svátek přidává ke skupině vlastenců (Jupiter jí jde po Slunci) a začíná se učit číst a psát česky. Později se seznamuje s nakladatelem Pospíšilem a ten jí nabídne vydání jejích prací, jež zatím píše jenom do šuplíku. V roce 1826, kdy jí jde Jupiter opozicí na své radixové postavení, vydává svou nejznámější knihu – proslulou Kuchařku. Ta se pro velký úspěch dočkává záhy nového vydání, později k němu přibývá kniha o zákuscích ke kávě a v roce 1840 „Rady pro mladou hospodyňku v domácnosti, jak sobě počínati má, aby spokojenosti své i manželovy došla“.
O tom, jak se na úspěchy své ženy díval manžel, mnoho nevíme. Byl prý malé a drobné postavy a vedle své choti se ztrácel tak, že se mu říkalo „šnuptychlíček“. Na pokusy své paní, která se snažila vařit všechno, si prý stěžoval a v hovoru s přáteli toužil jenom po dobré polívce, kterou mu jeho experimentující žena předkládala jenom občas. O tom, jak vnímala své manželství ona, toho taky příliš nevíme. V korespondenci se však zachoval povzdech, kde píše, že manželství každý den bodá špendlíčkem a že po stovkách těchto bodnutí člověk vykrvácí. O zklamání se v těchto dobách ale neslušelo mluvit a manželé spolu prožili úctyhodných 36 let.
Magdalena Dobromila umírá 5. srpna 1845, kdy se jí na radixovou konjunkci Slunce/Pluto postavil retrográdní Saturn. Do povědomí národa přešla jako autorka několika mravoličných knih pro mladé vlastenky a hlavně své Kuchařky, která se dočkávala neustále nových vydání. Dnes jsou její recepty sice překonané a k manželství asi taky přistupujeme jinak. Její život je však důkazem toho, že si správná Vodnářka poradí za nepřejících okolností a své proslulosti stejně dosáhne. Dá to sice více práce, ale nakonec její sláva přesáhne generace.