49/2004) Oscar Wilde
Jednou z nejzajímavějších osobností viktoriánské Anglie byl dramatik, spisovatel, básník a bonviván Oscar Wilde. Narodil se 16. října 1854 v 03:25 GMT v Dublinu v Irsku. Ascendent spadá do znamení Panny, jeho vládce Merkur je ve třetím domě ve Štíru (se slovem uměl zacházet opravdu mistrovsky a jeho jedovaté komentáře ke všem stránkám života jsou aktuální i po více než sto letech). Venuše spolu se Sluncem v druhém domě ve Vahách hovoří o značném smyslu pro estetiku (ne nadarmo udával tón v módě nejenom v Londýně, ale i v zámoří). V horoskopu je však prominentní Saturn na MC, což je podle klasiků pomalý vzestup a následný rychlý pád. Kvadraturu na něj tvoří Neptun z descendentu, který varuje před nepříjemnostmi s právem (které mu nakonec opravdu zlomily krk).
Oskar Wilde brzy opustil rodný Dublin, studoval v Oxfordu, posléze se i zamiloval, v roce 1884 si svou milovanou vzal a měl s ní dvě děti. V roce 1891 však potkal svou největší a osudovou lásku. Jmenoval se Alfred Douglas a byl to o šestnáct let mladší aristokrat, který se také zabýval básnictvím. Wilde se do něj bláznivě zamiloval. Dokonce si ho přivedl domů a ženě (kterou patrně nic nenapadlo) ho představil jako svého přítele. Literární historiky dodnes zajímá, zda byl Wilde opravdu homosexuálem nebo zda se rozhodl provokovat pokryteckou společnost a neuvědomil si, že napadá systém, který se ho nebude rozpakovat zničit. Vše bylo zdánlivě v pořádku až do doby, kdy se do celé věci vložil osmý markýz Queensberry, takto otec mladého lorda. Ten poslal Wildovi do klubu urážlivý dopis, v němž velice negativně hodnotil spisovatelovy sexuální priority. Wilde se samozřejmě urazil a pustil se do protiútoku. Markýze dal k soudu pro urážku na cti a zároveň ujistil svého advokáta, že obvinění jsou naprosto nepodložená. Dnes můžeme už jenom těžko odhadnout, proč tak okatě lhal. Doufal, že se tak ožehavé téma nebude u veřejného soudu přetřásat nebo to byla jistota, že společnost nenechá svého tak oblíbeného spisovatele padnout? Ať už to bylo jakkoliv, prohrál na celé čáře. Markýz totiž najal detektivy, placené informátory a navíc našel několik chlapců, kteří byli své styky s Wildem ochotni u soudu dosvědčit. Nakonec Wilde své obvinění stáhl, ale bylo už pozdě. Mohl se zachránit tím, že by co nejrychleji opustil Anglii, ale to neudělal. Během několika měsíců byl obžalován ze sodomie (jak se tehdy homosexualitě říkalo) a k soudu došlo. Během senzačního soudního jednání se sice choval nenuceně a sršel vtipem, ale důkazy proti němu byly jasné a byl odsouzen na dva roky nucených prací. Podmínky v anglických vězeních té doby byly opravdu tvrdé a nechaly na jeho zdraví značné stopy. Během věznění napsal pro svého milence zpověď De profundis a po propuštění v roce 1897 známou „Baladu o žaláři v Readingu“. O rozdělení Wilda a lorda Douglase se snažilo celé jejich okolí – počínaje manželkou a konče přáteli. Nepodařilo se. Když Wilde po propuštění z vězení odjížděl do Itálie a do Francie, byl Douglas po jeho boku. Poslední tři roky Wildova života strávili spolu.
Oscar Wilde zemřel 30. listopadu 1900 v Paříži, kde je taky pochován. Jeden z hrdinů jeho hry říká, že má rád ženy s minulostí a muže s budoucností. Jeho mladý přítel bez něj však žádnou budoucnost neměl. Zemřel v době, kdy byl z Wilda bezpečně klasik, v naprostém zapomenutí.