Rytmy (2007)
O tom, že se o prázdninách má především odpočívat, asi diskutovat nebudeš. Jsou na světě sice takoví, kteří ti budou tvrdit, že by ses měla učit, ale ty opravdu nemusíš brát vážně (vzhledem k tomu, že jsi inteligentní čtenářka Sweet Seventeen, ani neuvažujeme, že by sis nechala školní záležitosti ulítnout tak, až bys musela po prázdninách skládat postupku a studium by tě opravdu neminulo). Prázdninových dnů, kdy máš volno, však můžeš přece jenom využít pro studium. Jeho předmětem však nebudou školní vědomosti, ale biorytmy, jejichž poznání ti ulehčí život ještě i v době, kdy školu dávno vystřídá to, čemu se říká praktický život.
Určitě jsi už poznala, že jsou hodiny, kdy se ti dobře učí, ale záhy všechno zapomeneš (což bývá ráno), že jsou chvíle, kdy nad přicházejícími depkami nemávneš rukou, ale pořádně se v nich vymácháš (což se stává ve chvílích, kdy se probudíš kolem třetí ráno) a podobně. Za tyto stavy může to, čemu se odborně říká biorytmy. Každá hodina dne se prostě hodí k něčemu jinému a pokud se jich naučíš využívat, stihneš toho ve stejné době dvakrát víc než ostatní a ještě budeš budit dojem, že je to pro tebe hračka.
K čemu jsou tedy jednotlivé úseky dne vhodné?
06.00 – I když se ti to zdá nemožné, tvé tělo se chystá na denní aktivitu. Tělesná teplota spolu s krevním tlakem stoupají, srdce zrychluje rytmus a stoupá i hladina krevních cukrů. Jakmile vstaneš, můžeš vypít sklenici vody s několika kapkami citrónové šťávy, což tě spolehlivě probudí. Pokud můžeš, vystav tvář paprskům slunce, které tě dokonale probere a naladí. Na rozdíl od obvyklých představ bys to však neměla přehánět se cvičením. Klouby i svaly jsou po dlouhé noci ještě zatuhlé a potřebují čas na rozehřátí.
07.00 – V každém případě bys měla snídat. Pokud máš pocit, že nemůžeš nic sníst nebo jsi zaspala, měla by sis dopřát alespoň džus nebo kousek ovoce. Velice vhodné jsou i celozrnné sušenky doplněné jogurtem a podobné dobrůtky.
11.00 – Daří se ti všechno, nač sáhneš a energií jenom tryskáš. Ve vrcholné formě je mysl i tělo, takže se můžeš klidně nechat zkoušet z obtížného předmětu, můžeš se rozhodnout, že zavoláš protivnému klukovi, který si tě nevšímá nebo že si promluvíš s kamarádkou, která tě zklamala. Pokud sportuješ, jde o hodinu, ve které na sebe můžeš být velice náročná a kdy je taky nejpravděpodobnější, že překonáš veškeré osobní rekordy.
12.00 – Forma je pořád ještě skvělá, ale ty už začínáš být unavená. Vzhledem k podstoupené námaze se snižuje hladina krevního cukru a výkony jdou dolů. Přesto by ses měla ovládnout a nejíst zbytečně sladkosti. Když je sníš, hladina krevního cukru sice na chvíli stoupne, ale pak poklesne a ty se budeš cítit zbytečně unavená. Pokud tě hlad už opravdu mučí, chroupej oříšky!
13.00-14.00 – Nejvhodnější doba na siestu. Pokud jsi byla o prázdninách v Řecku nebo v Itálii, víš, že se v této době zavřou všechny obchody a celý svět odpočívá. Je sice pravda, že se během školního roku k odpočinku většinou nedostaneš, ale když si to teď můžeš dovolit, měla bys podlehnout. Vzhledem k tomu, že klesá soustředěnost a při přemýšlení děláš chyby, není čeho litovat a ty si můžeš buď lehnout se svou oblíbenou knížkou nebo přímo usnout.
15.00 – Skvělá forma ducha i těla se vrací a ty cítíš nový příval energie. Pokud se máš učit, je to nejvhodnější doba, protože nové vědomosti přijímáš rychle a zároveň si je i dobře pamatuješ.
17.00 – Chvíle, kdy můžeš bez výčitek svědomí odložit učebnice a jít si zacvičit. Můžeš se klidně věnovat i posilování nebo těžší fyzické práci, na kterou ti sil chybět nebude. Pokud držíš dietu, vyhýbej se kuchyni a místa, odkud cítíš voňavé jídlo, míjej obloukem. Chuť je totiž na nejvyšší úrovni a hrozí nebezpečí, že budeš jíst i přesto, že žádný velký hlad necítíš.
18.00-19.00 – Doba, kdy bys měla relaxovat. Jde to dost jednoduše, protože jediná touha, kterou cítíš, je potřeba odpočinku a klidu. Snižuje se schopnost fyzické práce, klesá krevní tlak a zpomaluje se tep. Pokud si potřebuješ něco vyříkat s rodiči nebo s kamarádkou, je to vhodná hodina, protože nehrozí nebezpečí zbrklých reakcí ani toho, že bys nejdříve mluvila a urážela a až potom myslela.
20.00-21.00 – Tělo se sice připravuje ke spaní, ale duch je neustále čilý a ty se můžeš klidně učit nebo listovat v literatuře. Zároveň je to však taky doba, která přeje promýšlení dlouhodobých plánů a strategií.
22.00-23.00 – Je čas na spaní, protože je to doba, kdy se ti usíná nejlépe a kdy je spánek zvlášť hluboký a osvěžující. Naše babičky říkávaly, že hodina spánku před půlnocí vydá za dvě po půlnoci a ty se můžeš přesvědčit, že to platí i dnes.
00.00 – Hodina, kdy nejsilněji pociťuješ tělesnou bolest. Své by ti o tom mohli vyprávět lékaři ze zubních pohotovostí, kterým právě kolem půlnoci klepou na dveře ti, kteří stav svého chrupu podcenili. Pokud máš však zdraví v pořádku, tuto hodinu spokojeně zaspíš.
01.00 – Doba, kdy se ti zdají ty nejkrásnější sny, které zároveň vypovídají mnohé o tvé psychice. Když si je zapamatuješ, mohou ti dát cenné rady a informace ohledně tvého budoucího života lásku nevyjímaje.
02.00 – Čas, kdy se celé tělo regeneruje a kdy se ti nejlépe hojí rány. Celé tělo se zbavuje škodlivých látek. Zároveň je to období, kdy se omlazuje pleť a kdy vůčihledě krásníš.
03.00 – Je lepší, když spíš. Pokud máš nějaké starosti, je celkem zákonité, že se v této době vzbudíš a začneš o nich přemýšlet. Je samozřejmé, že na nic nepřijdeš, protože mysl hluboce spí a proto uděláš nejlépe, když necháš přemýšlení na ráno. Už naši předkové přece říkávali, že ráno je moudřejší večera.
04.00-05.00 – Je ti krásně a spíš jako na obláčku. Sny, které se ti teď zdají, jsou velice příjemné a pokud si je zapamatuješ, budou ti ozařovat celý další den. Kolem šesté se přece začneš pomalu probouzet a čeká tě další krásný den – což ti ze srdce přeje
tvoje Sweet Seventeen.